25 Haziran 2013 Salı

Operation Proposal
          Fantastik dizilerin yılı 2012'nin bir başka fantastik dizisi Operation Proposal. 2007 yılında Proposal Daisakusen mangasından uyarlanan Japon dizisinin Kore versiyonu.
Reply 1997 'nin ben yarattığı boşluktan sonra Operation Proposal, o boşluğu tıkayacak bir dizi oldu benim için. Japon alt yapısı olduğundan mı nedir bilmem çok akıcı bir hikayesi vardı. Ben diziyi sevdim, Japon versiyonunu da merak ettim. Kısmet olursa yakında izlerim.:))

          Lise arkadaşlarımla konuşurken sık sık söylediğimiz bir söz vardır: "Ah o günlere geri dönebilsek..." "Şimdiki aklımla bir dönebilsem" der bir arkadaşım. Biz dönemesek de Operation Proposal ekibinin baş karakteri Kang Baek Ho kaybettiği aşkını geri kazanabilmek için şimdiki aklı ile dönüveriyor lise yıllarına küçük zaman yolculukları ile. Ama ben arkadaşıma da demiştim, şimdi ki aklınla da gitsen değişmeyecek diye. İşte Kang Baek Ho da değişitiremiyor hatalarının farkında olan şimdiki aklı ile geçmişi. Pat diye dizinin sonunu söylediğimi sanmayın sakın, bu sadece dizimizin vermek istediği mesaj. Şimdiki zamanın önemini, hayatın bizim şimdiki cesaretimize bağlı olduğunu, gerisinin teferruat olduğunu düşündüren bir dizi.

           Japon altyapısına sahip olduğu için midir bilmem, güzel akıcı bir diziydi. Severek izledim. Kurgusunu da çok başarılı bulduğum bir yapım oldu kendileri.:)

           Dizinin oyuncu kadrosu genç isimlerle dolu. Başrolü oyunculuğa çocuk yaşlarda başlayan Yoo Seung Ho üstleniyor. Yavru So Ji Sub benzetmeleri ile dikkatleri üzerine çeken Seung Ho gözümüzün önünde büyüyen isimlerden. Büyüdü koca adam oldu, koca adam oldu da askere bile gitti düşünün yani. :D Yine 2012'de Missing You dizisininden hemen sonra asker olmaya karar veren Yoo Seung Ho'nun hızına yetişebilecek miyiz bakalım gelecekte.:))
Çok sevimli burada Yoo Seung Ho...:)

          Yoo Seung Ho'ya eşlik eden bayan başrol ise yine oyunculuğa çocuk yaşta başlayan bir isim 1992'li Park Eun Bin. İki oyunculunun yolları; Queen Seon Duk dizisinde keşişmiş bu diziden yıllar önce aslında.


          Dizinin ikinci adamı Lee Hyun Jin ssi'yi You've Fallen Me izleyenler hemen tanıyacaktır. Başrol kızımızın sürekli aklını çelen koç olarak çıkıyor bu kez karşımıza.:)

         Dizimizin aşkın güzelliğini de anlatıyor arada derede. ilk aşkın özelliğini, kızların ve erkeklerin aşka bakış açısını, çekinmelerin ve fark edilmeden yapılan hataların geleceğini ne kadar mutsuzlaştırdığını anlatıyor. İzlenilecek hoş bir dizi bana göre, ama tercih elbette ki sizin.:))

Dizide en beğendiğim replikler... "Bir kıza, hissettiklerini doğrudan söylemediğin sürece bunu anlayamaz." Kaç kız sırf bu sebepten kalbine gömüyor aşkını bir bilse bazıları...:))
-Spoiler-
* Dizide canımı en çok sıkın nokta kızın koça fazlaca gönüllü olmasıydı. Bunun üstüne koçunda biraz midesiz olmasıydı. Yani ben buralarda arkadaşının sevgilisi ile çıkıp bir de yüzsüz gibi arkadaşı ile görüşenlere kızarken, bunlar korede sevgili olmanın evli olmaktan farklı olmadığı bile bile nasıl bir arada durabiliyorlar
resmen midesizlik yani başka birşey değil.:)
Bunun dışında herhangi bir rahatsızlık veren noktası olmadı dizinin bana.:)Adı: 프로포즈 대작전 / Peuropojeu Daejakjeon
Bilinen Adı: Operation Proposal
Tür: Romantik, komedi, gençlik, fantastik
Bölüm Sayısı: 16
Yayınlandığı Kanal: Choson Tv
Yayın Tarihleri: 08.02.2012 - 29.03.2012
Yayınlandığı Günler: Çarşamba - Perşembe (Saat 20:50)

OST:
 1. 인사 / Insa / Greeting || by 제이레빗 / J Rabbit
 2. 오! 나의 여신님 / Oh! Naeui Yeoshinnim / Oh! My Goddess || by 타카피 / T.A. Copy
 3. Be My Heart || by 이지훈 / Lee Ji Hoon
 4. 그래서 몰랐다 / Geuraeseo Mollattda / That's Why I Didn't Know || by 이동하 / Lee Dong-Ha
 5. If You Love Me || by 제이레빗 / J Rabbit
 6. 작은 사랑이야기 / Jakeun Sarangiyagi / Small Love Story || by 박은빈 / Park Eun Bin
 7. 그날 이후 / Geunal Ihoo / ? || by 조진주 / Jo Jin Joo
 8. I Swear || by 김예원 / Kim Ye Weon
 9. 웃어봐 / Ooseobwa / ? || 다이아 / DIA

13 yorum:

 1. Bu dizi bana çok kopuk geldiğinden Replay e tereddütlerle başlamıştım.Ama bu dizinin aksine Replay geçmiş-gelecek ilişkisini çok güzel toparlamıştı.Replayi çok beğendim.Aynı şeyi bu dizi için söyleyemicem. Son bölümlerini izlemeden bırakmıştım :S Belkide o yüzden bana birşeyler eksik gibi gelmiş olabilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki de...:) Ben o dönem bir çok diziye başlamıştım Reply'den sonra. Ama hiç biri beni sarmamıştı, ardından bu diziye izlemeye başlayınca o boşluk biraz tıkandı, fantastik olduğundan olsa gerek.Fantastik dizileri çok seviyorum da...:))

   Sil
 2. Ahh 1997... Bende sadece beni çok etkiledi zannediyordum ^.^
  Sen o boşluğu bu diziyle doldurduğuna göre güzel olmalı. Bende başlayayım bu hafta ^.^ Zaten fantastik olsun da gerisi pek mühim değil hahaa ^.^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, fantastik olması yetmişti banada.:)) Reply kadar başarılı olmasa da ben sevdim.:)

   Sil
 3. reply dan sonra bir süre etrafta aylak aylak dolaştım unni.. hiç birşeye adapte olamadım.. 90 ları köşesinden yakalamışta olsa 2000 lerin başında da hepsini bilirim... umarım bu dizi senin gibi bnimde boşluğumu kapatır.. yazın gene çok güzell... kocaman öpüyorum seni....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Sedefcim.:)) Kapatmasa da umarım benim ki gibi tıkar o boşluğu az da olsa.:)

   Sil
 4. Bu oppa çok hoşuma gitti benim ya :)) Yüzü çok güzel, ses tonu çok güzel maşallah :) Missing you ile tanımıştım sonra hemen bu diziyi izledim çok da beğendim doğrusu bence anlamı büyük :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben Yoo Seung Ho'yu ilk kez Queen Seon Duk da tanıdım. O günden beri sever başarılı bulurum. Yolu açık bir oyuncu.:)

   Sil
 5. Ben bu diziyi çok severek izlemiştim gerçi ortalarında biraz sıkılmıştım ne öyle gidiyo gidiyo eli boş dönüyo geçmişten :D Sonlardaki sürprizler şahaneydi , kısaca benlik bi diziydi . E bu diziyede ancak böyle bir yazı yazılabilirdi teşekkürler bloggerim ^____^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen Hilacim, ortalarda bende sıkıldım ama sonra güzel toparladı. Hele sonunu çok beğendim. "Seninle yeniden başlayacağız, ben Ham Ye Seul," ta ilk okul günlerine döndü kız herşeye baştan başlamak için. Çok klasikti aslında ama benim çok hoşuma gitti sonu.
   Ben teşekkür ederim.:)

   Sil
 6. oyuncuları felan yazmamışsın acaba unuttun mu yoksa bir sebebi var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O an tek tek foto arayamadım hepsine. Üstte de başrolleri belirttiğim için gerek duymadım fazla ayrıntıya.

   Sil
 7. ben çok beğenmiştim güldüğümde oldu sonlarında iyi de ağladım :D Yoo Seung Ho Warrior Baek Dong So ile tanıdım ve çok severim kendilerini :D

  YanıtlaSil