Blog kullanım rehberi için tıklayınız.

13 Şubat 2011 Pazar

Capital Scandal

    İzlediğim en güzel dizilerden bir tanesi. Hatta en iyi finale sahip dizi diyebilirim (gözümde).
Han Ji Min ile Kang Ji Hwan uyumu muhteşem. Zaten kendileri en iyi çift ödülü aldı. Ama ne yazık ki bu dizinin kıymeti pek de bilinmiyor. Bir ablamın Koreli mektup arkadaşı tavsiye etmiş ona diziyi. Koreliler güzel dizi tavsiye ediyorlar kararına vardık bu yüzden bizde:) Dizi Kore'de pek tutulmamış ama çok güzel bence. Herkes izlemeli. 
    1930'lu yıllarda Japonya'nın mandası altında olan Kore'de geçmekte hikaye. Henüz Kuzey ile Güney'in birbirlerine düşman olmadığı dönemler yani.(Ya da düşman olmalarının temellerinin başka ülkelerce atıldığı...)
Başlarda komedi sahnelerinin sık olduğunu dizide iş son bölümlerde ciddiye biniyor. Hatta son iki bölüm adeta bir film havasında. Dizi adeta sizi şaşırtmaya odaklanmış gibi.

    Bir iddia sonucu başlayan birbirine zıt karakterlerin aşkı izleyenmeye değer komik ve romantik sahneler içeriyor. Kang Ji Hwan'a hayran olmama sebep olan dizi...:)


    En eğlenceli sahnelerden biri 2. bölümünün başında kendine yardım eden Wan'ı korkutan Na Yeo Kyeon'un sahnesi. Ah bir tanışabilselerdi doğru dürüst.:)
Sevdiğim sahnelerden biri diğeri Jo Ma Ja ile Wan'ın magazin dergisine konu oldukları gün... Kazandıkça ne kadar da mutlu oluyorlar ama mutlu olması gereken ufak çocuk neden üzgün dersiniz:)

    Jo Ma Ja ile Wan'ın aşkı bir kenara, Lee Soo Hyeon ile Cha Song Joo'nun aşkına zor aşk denir bence. Zaten şu Soo Hyeon'un çektiğinin Dok Man bile çekmemiştir herhalde:) Adam ülkesi, halkı uğruna neleri kaybettmedi ki...:(    Sevdiğim bir başka sahne ise Wan'ın Cha Song Joo ile nasıl tanıştığını anlattığı sahneydi. Kang süper bu dizide:)
Ve son olarak söylemeden geçemeyeceğim birşey daha var: Kang Ji Hwan'a şapka ne çok yakışıyor yahuu...:) Şekil A1:)


    Dizide tüm karakterler sevilmeye değer. Kötüler hariç. Japon rolü oynayanlara vurasım geldi bir tane diziyi izlerken. İngilizlerin Hindistan'a yaptığını, Japonlar Kore'ye yapmış. Ben tarihi severim ve kendisini ile pek içli dışlıyımdır. Ve gördüm ki tarih gerçekten de tekerrür ediyor. Güçlü olan karşındakinin güçsüz noktasını ele geçirdi mi vurdukça vuruyor. Bu ne güç istediği anlamış değilim. Dünya hep Fransızların yaptığı özgürlük savaşından haberden. Okul derslerinde hep Fransız İhtilali'nden bahsedilir. Halbuki Dünyadaki Özgürlük Tarihi sadece Avrupa'dan ibaret değil. Koresi var, Hindistanı var daha neleri var. Asya'da dönen binbir dolap var...
İşte bu dolaplardan bir tanesi öğrenmek istiyorsanız bu diziyi şiddetle tavsiye ederim:)

Adı: 경성스캔들 / Capital Scandal
Bilinen Adları: Scandal in Old Seoul / Scandal in the Capital / Modern Romance
Tür: Romantik, Komedi
Bölüm Sayısı: 16
Yayınlandığı Kanal: KBS2
Yayın Tarihleri: 06.06.2007 - 02.08.2007
Yayınlandığı Günler: Çarşamba - Perşembe 21:55

Soundtrack:

1.Kyung Sung Skandal - Eru
2.Senin Sayende - Jun So Young
3.Ağıt - Woongsan
4.Benimle Dans - Lee Shin Sung
5.Ggeut ee ra mid neun geu dae - So Sul
6.Sensiz bir hayat (Feat. So Sul) - Yeon Woo
7.Kyung Sung rüzgarları
8.Kyung sung skandal (Inst.)
9.Tatlı şarkı - Noh Jin Young
10.Mavi Sung Kyung
11.Mong
12.Kaderin valsı
13.Ağıt - Tango Müzik
14.Ggeut ee ra mid neun geu dae (Inst.)
15.Bir Yaz
16.Senin Sayende (Inst.)
17.Bir ruh hali içinde

Oyuncular:
 • Kang Ji Hwan / Seon Woo Wan
 

 • Han Ji Min / Na Yeo Kyeong 
 

 • Ryu Jin / Lee Soo Hyeon

 • Han Go Eun / Cha Song Joo

8 yorum:

 1. Ben tüm kore filmlerimi senin blogun sayesinde güvnerek ve bu zamana kadar hic pişman olmadan izledm nomu nomu nomu kamsammnida ama şimdi izleyecek film bulamıyorum yardımını beklerim şımdiden teşekkürler asmin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende bu aralar pek film izlemiyorum. İzledikçe blogda paylaşmaya devam edeceğim.:)

   Sil
 2. Sonunda yorumumu buldum admincim ben aylin... Aradm buldum bu arada sonda asmin yazmışım harf hatası jnm o admin olcak sana kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben anlamıştım onu zaten.:) Teşekkür ederim, bunun gibi bir çok yorumun olur umarım gelecekte.:))

   Sil
 3. Bak işte buna emin olabilirsin. Sen takip listemden asla eksik olmazsın.Twitter hesabını yazmanda bir sakınca olmasa ordan da seni takip etmek isterm zaten facebook kullanmıyorum. Eğer birde buloğun gibi bilgili ve eğlenceliyse harika olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Twitter kullanmıyorum malesef... Bir hesabım var kişisel ama aktif değil. Blogla hiç alakası yok da üstelik.:)

   Sil
  2. o_O desene tam zıttı... :))

   Sil
 4. sungkyungwan scandal kadar olmasa da eğlenceli film.
  2.sezonudur diye izlemiştim pişman olmadım:)

  YanıtlaSil